Поради психологів для спілкування з військовими, аби не зробити їм боляче.
З початком повномасштабної війни змінилось чимало аспектів нашого життя. Зокрема, тепер практично у кожного в оточенні є знайомий військовослужбовець або військовослужбовиця.
Навіть просто виходячи на прогулянку вулицями відносно мирного міста, можна побачити українських бійців. Однак іноді не знаєш, як правильно поводитися та спілкуватися з ними, щоб не завдати ненавмисно болю чи незручностей та водночас висловити повагу.
Отож як спілкуватися з військовими?
Найкоротша відповідь — як з усіма людьми.
Важливо пам’ятати, що у нашій країні війна триває вже багато років і за цей час суспільство пройшло вже чимало етапів ставлення до військових. Хтось їх побоювався, декому здавалося, що у них після бойових дій можуть бути психологічні проблеми.
Зрештою, усе зводилося до того, що багато хто намагався винайти спеціальну систему спілкування. Проте психологи запевняють — цього робити не варто, а про стереотипи взагалі ліпше забути. Найкращим рішенням буде вести розмову, як зі звичайною людиною, водночас зберігаючи взаємоповагу.
Ця установка нормальності передбачає спокійне, зважене та поважне ставлення до людей, які на це заслуговують.
Особливості у спілкуванні, про які варто пам’ятати
Спочатку — пізнай себе
Насамперед з’ясуй, що саме у тебе відбувається у думках та почуттях, оскільки це може неабияк впливати й на комунікацію з іншими. Тому спершу впорядкуй власні думки, а вже потім розпочинай комунікацію з військовими.
Крім того, варто приборкати усі свої емоції, щоб не завдати співрозмовнику зайвих переживань та, можливо, навіть емоційного болю.
Ця розмова має бути спокійна, чітка, з короткими фразами, без схлипувань та переживань. Якщо тебе в якийсь момент “клинить” — візьми паузу.
Забудь про протиставлення ролей
Не варто сприймати наших захисників як опонентів у розмові, які кардинально від тебе відрізняються. Так, вони мають інший досвід війни, але залишаються такими ж людьми, як і цивільні.
Не забувай про взаємоповагу
Не потрібно забувати про субординацію та повагу і не сприймати кожного військового як свого давнього знайомого. Їм необхідно мати особистий простір, як і будь-якій іншій людині.
Поважай особистий простір людини
Не давай поради чи не пропонуй “допомогу”, якщо тебе про це не просили. Якщо не у твоїй компетенції допомогти — не втручайся. Також не варто питати “як ти почуваєшся?”, адже:
Військові сприймають такі питання як дилетантські. Бо вони, дивлячись на цивільну людину, розуміють, що нічого не можуть їй сказати з того, що бачили.
Фізичний контакт — лише за згодою
Не торкайся військового без дозволу: не бери за руку, не обіймай тощо.
Уникати сильних звукових подразників
Військові звикли до гучних звуків як до потенційної загрози. Уникай галасливих місць, не кричи — це може спричинити стрес.
Як поводитися з людиною, яка повернулася з війни?
- Мінімізуйте пафосність самої зустрічі. Їм не потрібні квіти, оркестр та оплески. Зустріньте їх тишею та розумінням.
- Поважайте тих, хто повернувся з фронту. Не сприймайте їх як людей із психічними відхиленнями.
- Прийміть нові цінності людини. Вони можуть змінити ставлення до життя та матеріального.
- Підготуйте родичів до прибуття воїна. Поясніть, як поводитися з ним, не травмувати додатково, бути підтримкою.
- Дайте час розібратися з військовими питаннями. Спокійне вирішення справ після приїзду — запорука уникнення майбутніх проблем.
- Вчіться критично сприймати інформацію. Не довіряйте неперевіреним джерелам і не поширюйте паніку.
- Повідомляйте, що вдома все добре. Кожен боєць хоче знати, що хоча б вдома у нього мир і спокій.
Що не варто робити?
❌ Уникайте конфліктів.
❌ Не намагайтеся зрозуміти реальність, у якій живуть воїни.
❌ Не запитуйте про загиблих побратимів.
❌ Не завантажуйте побутовими справами.
❌ Обмежте розмови про війну.
Джерела:
- Спокій, повага та рівновага — поради психолога для спілкування з військовими, аби не зробити їм боляче
- Як правильно зустрічати військового, який повернувся з війни? Поради психолога
- "Чи ти вбивав і коли буде перемога – деструктивні фрази": луцька психологиня дала поради, як спілкуватися з військовими
- Студентський Штаб @students_shtab
- «Як ти, брате?»
Команда активних та свідомих студентів. Проводимо тренінги з тактичної медицини та мінної безпеки, лекції про комунікацію цивільних та військових, щотижня відвідуємо бійців у госпіталі, збираємо гроші на потреби ЗСУ
Волонтерський проєкт. Він покликаний зібрати найкращі практики того, як зберігати стосунки, відновлювати контакт та надавати підтримку одне одному під час війни, та поширити ці практики серед всіх українців, як військових, так і цивільних. Для цього ми розробляємо і поширюємо посібники, які містять прості та дієві алгоритми взаємодії в різних ситуаціях, та розповідаємо про алгоритми спілкування в лекціях. Посібники і лекції безкоштовні. Посібники ви можете завантажити на сайті або ж замовити у друкованому вигляді (ви сплачуєте лише за доставку Новою Поштою), а лекції можете замовити нижче на цієї сторінці. Також ви можете приєднатися до нашої волонтерської спільноти і взяти участь у нашій справі.